Pazarlama ve iletişim faaliyetlerinin hızla değiştiği günümüz reklam dünyasında, kullandığımız mecralar da iki ana başlık halinde şekillenmeye başladı: geleneksel medya & dijital medya. Geleneksel medya gazete, dergi, televizyon gibi platfromları kapsarken, dijital medya Twitter, Facebook, Instagram, Linkedin gibi sosyal ağlar, web siteleri, bloglar, forum siteleri gibi mecralardır.

Geleneksel medyada birey olarak sadece tüketiciyizdir. Ancak sosyal medyada marka hakkında fikirlerimizi ortaya koyabilir, yorum ve öneriler ile üretici konuma geçebiliriz. 

Pazarlama faaliyeti olarak baktığımızda geleneksel medya ile yeni medyadan ayrıldığı en belirgin farklılık kurduğumuz iletişim biçimidir. Geleneksel medyada tek yönlü bir iletişim kurarken yeni medya da bu iletişim çift yönlüdür. Yani eskiden(ya da hala) örneğin bir broşür hazırlatıp bunların kimlere ulaştığını az çok bilebilirken bunlarla ilgili ne düşündüklerini ise daha da az öğrenebiliyorduk. Ancak dijital medyada yayınladığımız bir reklam ya da içeriğin kimlere ulaştığı, hangi hedef kitlede nasıl sonuçlar doğurduğunu rahatlıkla raporlayabiliriz.


Nedir bu farklılıklar?

  • Geleneksel medya tek yönlüdür, dijital medya çift yönlüdür.
  • Geleneksel medyada maliyetler yüksektir. Dijital medyada ne kadar isterseniz o kadar harcarsınız.
  • Geleneksel medyanın ölçümlenmesi zordur. Dijital medyada anında raporlama yapabilirsiniz.
  • Geleneksel medyada bir iş sizden çıktığı anda değiştirilemez, düzeltilemez. Dijital medyada bu durum tam tersidir.
  • Geleneksel medya statiktir, sosyal medya dinamiktir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir