Sosyal medya kullanımının hızla arttığı ve sosyal medya paylaşımlarının erişim hızının çok yüksek olduğu bu günlerde, internete özellikle sosyal medya üzerinden girilmiş bir bilgi artık asla gizli ya da güvenli değildir. Güvenliğe milyonlarca dolar yatıran bankalar dahi gizliliği kontrol edemezken, Facebook üzerinde tıkladığımız iki gizlilik ayarıyla bunu sağlamış olmamızın imkanı ihtimali yok.

Neden Dikkat Etmeliyiz ?

Kişisel hesabınızdaki paylaşımlar çalıştığınız kuruma zarar verebilir mi? sorusu ciddi bir konu haline gelmiş durumdadır. Eğer hedefiniz kendiniz olmak ve 100% dürüst bir şekilde paylaşımlar yapmak ise sosyal medyada bazen özel ve iş hayatınız arasına belirgin bir çizgi çizmenin faydası olabilir.

Sosyal medyada sizin için çok masum gelen paylaşımlarınız işletmenize  büyük zararlar verebilir. Özellikle mesai saatleri içerisinde işletmenizde paylaştığınız içeriklere mutlaka dikkat etmelisiniz. İstemeden kurumunuzun kimliğini zedeleyip potansiyel ya da mevcut müşterilerinizin kurumunuz ile ilgili algısını kötü etkileyebilirsiniz.

Bu durumda, ilerde başınıza gelebilecek farklı senaryolara karşı nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Farklı kriz senaryolarına hazır olursanız, plansız, acele verilen bir kararla yaptığınız paylaşımlar sonucu, kurumsal hayatınızda oluşabilecek sorunları engellemiş olursunuz.

Çalışanı olduğunuz bir firma hakkında olumsuz bir tecrübenizi paylaşmak ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Ya da rakip bir firma hakkında özgürce, içinizden geldiği gibi bir paylaşım yapabilir misiniz?

Eğer kurumsal bir firmada çalışıyor ve müşterileriniz ile sosyal medya üzerinden etkileşim kuruyorsanız sosyal medya hesaplarınızda  paylaşım yaparken bu ve bunun gibi soruları mutlaka kendinize  sormalısınız. Sonuçta yaptığınız bir paylaşımın kurumunuza zarar vermesini istemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir